21 Haziran 2009 Pazar

İnternet Hızımız Üzerine

[caption id="attachment_195" align="alignright" width="202" caption="İnternet Bağlantı Hızı"]1907rekorgp2[/caption]

Ttnet'in 1 mbps hızlı ve 4 gb kotalı internet paketi indirimden (kdv veya ötv) sonra 27 tl civarlarına düştü. Eskiden 29 tl olan bu paketi, yine 29 tl ödeyerek 8 mbps'ye yükseltmek mümkün bir süredir. (Tek yapmanız gereken bir başvuru belgesi imzalamak). Yani en düşük internet hızı kısa süre sonra sanırım 8 mbps olacaktır. Çevirmeli bağlantıdan 256 kbps' lik  ADSL'ye, oradan da 8 mbps'ye doğru gidiyor internet hızımız.

Turkcell 3g çalışmaları kapsamında internet hız testleri yapmış. 28 mbps'ye ulaşmışlar. İnternetteki bir haber sitesindeki bilgi doğruysa bu ülkemiz sınırları içinde test edilen en yüksek nternet hızı imiş şimdilik. Biraz ihtimal vermedim aslında. Zira ttnet'in 32 mbps' lik bir hizmeti olacak sanırım yakın zamanda. Bunu da test etmişlerdir mutlaka diye düşünüyorum.

Neyse, çok da önemli değil bu istatistiki bilgi. Gelelim dünyada işler ne durumda.  En yüksek hız ne kadar tespit edilmiş vs gibi sorular takıldı aklıma. Yine doğruluğundan çok emin olamadığım bir kaynakta İsveç'te 40 gbps gbi bir hız tespit edilmiş ki, eğer doğruysa bir dvd 2 saiye gibi kısa bir sürede download edilebiliyor bu hızla.Bu rekor tabiki. Fakat Hindistan, Japonya gibi ülkelerde 100 mbps'lik intrnet hizmetleri çok da uçuk olmayan fiyatlarla ülke vatandaşlarına veriliyormuş epeydir, bunu öğrendim.

Gelelim internet balantı ücretlerine. Hızda geri kalmıız ama ücrette çok şükür iyi durumdayız. Boş yere telefona verdiğimiz sabit ücretleri saymadan bile dünyanın en pahalı internet bağlantı ücretlerinden birini ödüyoruz TTnet'e. Firmanın yabancı kaynaklı bir şirket olması da cabası.

Hiç yorum yok: