2 Temmuz 2009 Perşembe

Vazgeçilmez Firefox Eklentileri#1: Xmarks


Firefox 3,5 sürümünün çıktığını yazdığım iletide daha sonra firefox eklentilerinden de bahsedeceğimi söylemiştim. Bu yazıda en çok işime yarayan eklentilerden birinden - Xmarks'dan - bahsedeceğim.

Daha önce foxmarks olan eklentinin adı xmarks olarak değiştirildi. Sanırım önceden sadece Firefox tarayıcısına yönelik eklenti yapıyorlardı, sonra IE ve Safari gibi tarayıcalar için de "bookmark / yerimi" eklentisi yapmaktalar.

Xmarks, bilgisayarınızdaki yerimlerinizi veritabanında depolayan ve bilgisayarınızla senkronize olan bir eklenti. bilgisayarınıza kaydettiğiniz yerimleriniz, tarayıcınızı kapatırken gelen uyarıyı dikkate aldığınızda xmarks veritabanına işleniyor. Başka bir bilgisayardan sık kullandığınız sitelere ulaşabiliyorsunuz veya bilgisayarınıza format attığınızda tarayıcıya eklentiyi kurup yerimlerinizi en son haliyle bilgisayarınızda oluşturabiliyorsunuz. Sanırım "yerimleri/bookmark" kategorisi için yeterli bir eklenti. firefox'u sadece browsing/tarama amaçlı kullanıyor, eklentilerini kullanmıyosanız çok şey kaçırıyorsunuz derim.

Eklentiyi buradan kurabilrisiniz.

Hiç yorum yok: